Systém managementu hospodaření s energií podle ČSN 50001 - náhrada energetického auditu

  • Ing. Josef Marek Ing. Josef Marek
Sleva 10%
Při objednání 2 a více účastníků
V současné době neexistují žádné termíny
  • BOZP a ekologie

Zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření s energií svou novelou uložil podnikům, které nejsou malé nebo střední, provádět pravidelně jednou za 4 roky prostřednictvím energetických specialistů energetický audit. Poprvé měla být tako povinnost provedena do 5. prosince 2015. Za nesplnění této povinnosti může být Státní energetickou inspekcí uložena pokuta až 5 miliónů korun.
Povinnost nechat zpracovat energetický audit může být nahrazena zavedením a certifikováním systému managementu hospodaření energiemi podle normy ČSN EN 50001:2012. To je cesta, která může být pro podniky zajímavá zejména tím, že vychází z potřeb podniku, bere v úvahu jeho podmínky a zvyklosti a využívá stávajících, již zavedených systémů řízení. Nezanedbatelným přínosem je i nižší finanční nákladnost (nebo alespoň její lepší rozložení v čase), a možnost aktivního zapojení vlastních zaměstnanců do problematiky hospodaření s energiemi.

Cíl semináře

Seminář se věnuje aktuální podobě požadavku zákona o hospodaření s energiemi na provádění energetických auditů. Bude se zabývat alternativním způsobem splnění požadavku, a to zavedením, certifikací a provozováním systému řízení hospodaření s energiemi podle evropské a české technické normy ČSN EN 50001:2012.
Účastníci budou seznámeni s povinnými požadavky normy na systém řízení hospodaření s energiemi a jejich racionálním způsobem naplňování na úrovni podniku.
Při výkladu budou využity i náměty a podněty z normy ČSN EN 50004:2016 - Návod pro zavádění, udržování a zlepšování systému managementu hospodaření s energií.
Na semináři bude provedena také případová studie, dokumentující jednotlivé kroky zayvádění systému hospodaření s energiemi.
Účastníci by se měli po absolvování orientovat v dané problematice a měli by být schopni vést či dozorovat zavádění systému řízení dle ČSN EN 50001:2012.Prostor bude věnován i návaznostem na stávající využívané systémy řízení (EMS – ISO 14 001, QMS – ISO 9001 apod.) a možnostem jejich využití pro zavedení systému řízení nakládání s energiemi.

Komu je seminář určen

Seminář je určen pro podnikové pracovníky na úseku energetiky, životního prostředí, pracovníky zajišťující správu budov (Facility Management), i pro zástupce veřejné správy - obcí a krajů.

Program

Celodenní seminář 9:00 - 15:30 hod

Seminář se bude věnovat systému řízení nakládání s energiemi podle normy ČSN EN 50001:2012 v praxi, především s ohledem na jeho zavedení nebo implementaci do stávajících podnikových systémů řízení.

Obsah se zaměří především na:právní úpravu hospodaření s energiemi v podniku; 

  • problematiku definice malých a středních podniků;
  • systémové požadavky normy ČSN EN 50001:2012 a způsob jejich naplňování;
  • implementace systému managementu nakládání s energií do stávajících systémů;
  • požadavky na certifikaci systémů EnMS;
  • případové studie a zkušenosti z praxe.

Na semináři bude vyhrazen čas pro diskusi a konkrétní dotazy účastníků.

Další informace

Každý účastník kurzu obdrží CERTIFIKÁT o jeho absolvování, který může využít ve svém CV v části o doplňkovém odborném vzdělávání.
V ceně semináře je zahrnuta dopolední kávová přestávka, oběd o 2 chodech a odpolední kávová přestávka.

Ing. Josef Marek

Ing. Josef Marek

vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze, postgraduální studium životního prostředí na FSv ČVUT, kurz interního auditora pro ŽP v EIPOS Praha a Drážďany a další. Dlouhodobě se věnuje poradenství v oblasti systémů řízení, při zajišťování funkcí externích ekologů podniků a při výchově a vzdělávání podnikových pracovníků v oblasti ekologie, BOZP, ADR, systémů řízení a auditů. Je držitelem autorizace EIA. Působí jako bezpečnostní poradce pro ADR.