Použití zvláštních (celních) režimů při dovozu a vývozu zboží

 • JUDr. Jiří Babiš JUDr. Jiří Babiš
Sleva 10%
Při objednání 2 a více účastníků
 • Zahraniční obchod

Obchodování se subjekty ve třetích zemích (nečlenských státech EU) je spojeno s dovozem a vývozem zboží při plnění podmínek stanovených jednotnými celními předpisy EU. Umět pracovat se zvláštními /celními/ režimy při dovozu zboží, případně i při jeho vývozu obchodování nejen zjednodušuje, ale zejména obchodníkům šetří finanční prostředky, když zpravidla zvláštní celní režimy jsou spojeny s podmíněným osvobozením od dovozního cla, tedy při dodržení jejich podmínek nevzniká povinnost platit nejen dovozní cla, ale i nepřímé daně vyměřované v souvislosti s dovozem zboží.

Cíl semináře

Cílem semináře je vysvětlit jeho účastníkům nejen samotné právní podmínky pro povolování a provádění zvláštních celních režimů, jak to stanovují celní předpisy, ale zejména ukázat na faktické možnosti použití celních režimů v obchodní praxi při dovozu, případně při vývozu zboží, a to zejména pro použití konkrétních druhů smluvních vztahů při konkrétních dovozech nebo vývozech zboží a k jejich konkrétním účelům. V praxi to znamená např. umět využívat podmínky provozování celních skladů, případně svobodných pásem při obchodování s dováženým zbožím včetně používání výhod konsignačních skladů, umět také využívat možnosti produkce zboží, montáže zboží, opracovávání zboží a podobných operací na zboží „pod celním dohledem“, když takové zboží, pokud se na ně uplatní příslušný celní režim, nedopadají dávky dovozního cla a nepřímých daní vyměřovaných v souvislosti s dovozem zboží. Do uplatňování celních režimů je nutné také zahrnout dovoz zboží v rámci výpůjčky nebo nájmu – k dočasnému užití v ČR/EU. V rámci dočasných vývozů zboží by se jednalo o vývozy zboží v rámci smluv o zušlechtění zboží mimo EU a jeho zpětném dovozu do ČR/EU. Posluchači mohou přijít i s dotazy na konkrétní případy předpokládaných nebo i realizovaných dovozů nebo vývozů zboží, pokud na ně podmínky zvláštních režimů mohou dopadat.  

Komu je seminář určen

Seminář je určen zejména pro pracovníky malých a středních firem, které nedisponují vlastním odborným celně právním zázemím, nebo i pro pracovníky větších firem zařazených na úseku sjednávání dovozních a vývozních smluv při kalkulaci případných ekonomických dopadů vyplývajících pro zboží z celních nebo daňových předpisů a pracovníků odpovědných za realizaci dovozních nebo vývozních obchodních operací. 

Program

Celodenní seminář 9:00 - 15:30 hod

 • Základní pojmy a ustanovení celních předpisů upravujících dovoz a vývoz zboží.
 • Zvláštní režimy:
  • Obecná ustanovení o zvláštních režimech, celní status zboží, zajištění celního dluhu.
  • Doprava zboží pod celním dohledem – vnější a vnitřní tranzit.
  • Režimy uskladnění – celní sklady a svobodná pásma.
  • Režimy zušlechtění – aktivní a pasivní zušlechťovací styk.
  • Režimy užití – dočasné užití zboží a účelové konečné užití zboží.
 • Základní druhy obchodních operací /smluvních vztahů/ pro zboží vstupující do zvláštních režimů.
 • Nepřímé daně – daň z přidané hodnoty a spotřební daně – a jejich uplatnění pro zboží ve zvláštních režimech.

Další informace

Každý účastník kurzu obdrží CERTIFIKÁT o jeho absolvování, který může využít ve svém CV v části o doplňkovém odborném vzdělávání.
V ceně semináře je zahrnuta dopolední kávová přestávka, oběd o 2 chodech a odpolední kávová přestávka.

JUDr. Jiří Babiš

JUDr. Jiří Babiš

provádí poradenskou činnost pro zahraniční obchod. Je absolventem PFUK v Praze, zaměření studia – mezinárodní právo soukromé – obchodní. Praxe více jak 41 let v celní správě, zejména na úseku kontroly zahraničního obchodu, více jak 20 let tuto problematiku přednáší v celních školách, pro MF ČR, pro HK ČR – jeho OHK v okresech včetně OHK Jihlava, Zlín, Přerov, Brno, Ostrava, Karviná, v minulosti také i na OHK Uherské Hradiště, Svitavy, pro CZECH TRADE v Praze, pro velké firmy.

Po 27.5.2019

Three Crowns Hotel****

Elegantní a přesto neformální Hotel U tří korunek naleznete v klidném zákoutí autentické čtvrti Žižkov v širším centru Prahy. Žižkov je místem pulzujícího kosmopolitního života, s množstvím barů, restaurací, klubů a kulturních scén. Pro jeho opravdovost, dochované živoucí tradice a osobitou atmosféru, připomínající zlatá 20-30 léta minulého století, je Žižkov vyhledávaným místem setkání mladých lidí a umělců a místo konání četných festivalů, happeningů, oslav, Open-air kulturních a hudebních akcí. Centrum města a veškeré turistické atrakce jsou jednoduše dostupné tramvají nebo autobusem nebo autem. Centrum Prahy je vzdálené necelých 10 minut jízdy nebo 15 minut procházkou malebnými historickými ulicemi města. Přátelský a školený personál je našim hostům připraven asistovat ve všech ohledech a být nápomocný radami a tipy na události a program pobytu v Praze.

Praha 3, Cimburkova 28

Z hlavního nádraží: tramvaje 5, 9 nebo 26 - dvě zastávky do stanice Lipanská, pak 300 metrů zpět a doprava dolů Cimburkovou ulicí;
Z nádraží Holešovice: metrem C do stanice Hlavní nádraží, pak tramvají 5, 9 nebo 26 do stanice Lipanská, pak 300 metrů zpět a doprava dolů Cimburkovou ulicí.
Ze stanice metra Florenc: Autobusem č. 133, 175 nebo 207 na zastávku Tachovské náměstí. Dále pěšky zpět cca 50 metrů a odbočit do první ulice vlevo.
PARKOVÁNÍ: hotelové garáže jsou k dispozici účastníkům semináře za poplatek 200 Kč /den (omezená kapacita - parkování je možné pouze po předchozí rezervaci na e-mailu info@eduzone.cz minimálně 24 hodin před konáním semináře), případně je možné parkování na placených zónách v okolí hotelu. PARKOVÁNÍ V HOTELOVÉ GARÁŽI NENÍ VHODNÉ PRO VĚTŠÍ VOZIDLA jako např. SUV, dodávky apod.