Problematický zaměstnanec - jak neskončit u soudu

 • JUDr. Jaroslav Škubal JUDr. Jaroslav Škubal
Sleva 10%
Při objednání 2 a více účastníků
St 25.5. PDF
Prezenční seminář  
i
Prezenční seminář
Prezenční účast v místě konání semináře.
Praha 3
Three Crowns Hotel****
5 980,00bez DPH
 • Management
 • HR a personalistika
 • Právo

Potýkáte se s problematickým zaměstnancem a chcete se vyhnout rizikům soudního sporu? Na našem semináři se dozvíte jak se zorientovat v možnostech a omezeních daných právní úpravou a soudní judikaturou, které chrání zaměstnance před propuštěním nebo před přijetím jiných, pro zaměstnance negativních, rozhodnutí, a tím se vyhnout v personalistické praxi chybám, které mohou vést i k významné škodě pro zaměstnavatele.

Cíl semináře

Cílem semináře je seznámit účastníky s možnostmi, které zákoník práce dává zaměstnavatelům při řešení problémů se zaměstnanci (seminář není určen pro zaměstnavatele státních zaměstnanců zaměstnaných na základě zákona o státní službě a dalších zvláštních předpisů). Kromě samotného propuštění, které se po delší době stává v dnešní krizové situaci velmi aktuální, bude seminář zaměřen i na jiné způsoby řešení problémů, například na možnost snížit či nepřiznat zaměstnancům variabilní složky mezd nebo možnost převedení zaměstnanců na jinou práci, respektive i na možnost prevence budoucích problémů, zejména prostřednictvím řádného hodnocení a odměňování zaměstnanců.

Účastníci by měli být seznámeni s nejčastějšími chybami, kterých by se měli vyvarovat při své personální praxi a tím zabránit možným sankcím ať již ze strany samotných zaměstnanců (včetně prohry v soudním řízení o určení neplatnosti výpovědi), tak i kontrolních orgánů. Situace je pro zaměstnavatele o to složitější, že zákoník práce podrobnější úpravu zejména propouštění neobsahuje a je nutné znát soudní rozhodnutí týkající se této oblasti. Soudní rozhodnutí – a platí to zejména u rozhodnutí z poslední doby – jsou nicméně dosti překvapivá a často i protichůdná. A například v oblasti organizačních změn (propouštění pro nadbytečnost) v poslední době zastává Nejvyšší soud ČR dosti striktní a pro zaměstnavatele negativní přístup. V této souvislosti je také nutné si uvědomit, že v případě soudního sporu ohledně propuštění je to zaměstnavatel, kdo musí prokazovat, že byly splněny veškeré podmínky pro propuštění zaměstnance.

S ohledem na současné utlumení ekonomických aktivit a navazující propouštění je v zájmu každého zaměstnavatele se na takovou věc připravit a tím minimalizovat možné negativní dopady neplatného propuštění, ať již jde o náhradu mzdy za celou dobu soudního řízení nebo povinnost zaměstnance vzít zpět do práce.

Komu je seminář určen

Seminář Problematický zaměstnanec – jak neskončit u soudu je určen pro:

 • Zaměstnance personálních oddělení (včetně HR manažerů)
 • Interní právníky společností (výklad je praktický a v řadě otázek značně detailní)
 • Týmové manažery
 • Jednatele společnosti

Program

Celodenní seminář 9:00 - 17:00 hod.

 1. Možnosti prevence budoucích problémů se zaměstnanci, pokud jde o přijímání zaměstnanců a sjednávání obsahu pracovní smlouvy
 2. Možnosti řešení existujících problémů (“fáze před propuštěním“), například možností postihnout zaměstnance snížením mzdy, přeřazením na jinou práci apod.
 3. Propouštění – vysvětlení jednotlivých výpovědních důvodů a vazeb mezi nimi navzájem, zejména pokud jde o odlišení neuspokojivých pracovních výsledků či nesplňování požadavků na výkon práce a (méně závažného) porušování pracovní kázně a to:
  • výpověď z důvodu nesplňování předpokladů/požadavků a neuspokojivých pracovních výsledků
  • výpověď a okamžité zrušení pro porušení pracovní kázně; soustavné méně závažné, včetně přípravy vytýkacích dopisů, závažné či zvlášť hrubé porušení
  • výpověď pro zvlášť hrubé porušení léčebného režimu; bude vysvětleno, kdy lze využít tento nový výpovědní důvod a kdy bude lepší zaměstnanci nepřiznat náhradu mzdy
  • výpověď ze zdravotních důvodů; obecně lze zaznamenat, že v poslední době narůstá počet případů, kdy zaměstnanci trpí zdravotními problémy, které jim neumožňují pokračovat v práci - v rámci semináře budou vysvětlena úskalí propouštění z tohoto důvodu, zejména pokud jde o zpochybnitelnost lékařských posudků
  • výpověď z organizačních důvodů; účastníci budou provedeni celým procesem načasování a implementace organizační změny a budou seznámeni s potřebnou dokumentací k organizační změně a nejdůležitějšími soudními precedenty
 4. Diskuse s účastníky na probraná témata

Další informace

Každý účastník kurzu obdrží CERTIFIKÁT o jeho absolvování, který může využít ve svém CV v části o doplňkovém odborném vzdělávání.
V ceně semináře je zahrnuta dopolední kávová přestávka, oběd o 2 chodech a odpolední kávová přestávka.

JUDr. Jaroslav Škubal

JUDr. Jaroslav Škubal

Advokát a partner společnosti PRK Partners s.r.o. Je advokátem České advokátní komory, od roku 2006 působí jako usazený euroadvokát také na Slovensku. Spolupracuje s advokátní kanceláří PRK Partners, kde v současné době vede pracovněprávní oddělení v Praze a Bratislavě. V rámci advokátní praxe se věnuje mimo jiné přípravě smluvní dokumentace pro zaměstnance včetně top manažerů, řešení postupu při propouštění zaměstnanců a restrukturalizacích, nakládání s osobními údaji zaměstnanců nebo vysílání zaměstnanců.

St 25.5.2022

Three Crowns Hotel****

Elegantní a přesto neformální Hotel U tří korunek naleznete v klidném zákoutí autentické čtvrti Žižkov v širším centru Prahy. Žižkov je místem pulzujícího kosmopolitního života, s množstvím barů, restaurací, klubů a kulturních scén. Pro jeho opravdovost, dochované živoucí tradice a osobitou atmosféru, připomínající zlatá 20-30 léta minulého století, je Žižkov vyhledávaným místem setkání mladých lidí a umělců a místo konání četných festivalů, happeningů, oslav, Open-air kulturních a hudebních akcí. Centrum města a veškeré turistické atrakce jsou jednoduše dostupné tramvají nebo autobusem nebo autem. Centrum Prahy je vzdálené necelých 10 minut jízdy nebo 15 minut procházkou malebnými historickými ulicemi města. Přátelský a školený personál je našim hostům připraven asistovat ve všech ohledech a být nápomocný radami a tipy na události a program pobytu v Praze.

Praha 3, Cimburkova 28

Z hlavního nádraží: tramvaje 5, 9 nebo 26 - dvě zastávky do stanice Lipanská, pak 300 metrů zpět a doprava dolů Cimburkovou ulicí;
Z nádraží Holešovice: metrem C do stanice Florenc, pak autobusem č. 133 nebo 207 na zastávku Prokopovo náměstí, Dále pěšky zpět cca 50 metrů a odbočit do první ulice vlevo..
Ze stanice metra Florenc: Autobusem č. 133 nebo 207 na zastávku Prokopovo náměstí. Dále pěšky zpět cca 50 metrů a odbočit do první ulice vlevo.
PARKOVÁNÍ: hotelové garáže jsou k dispozici účastníkům semináře za poplatek 200 Kč /den (omezená kapacita - parkování je možné pouze po předchozí rezervaci na e-mailu info@eduzone.cz minimálně 24 hodin před konáním semináře v pracovní dny, tzn. v případě konání semináře v pondělí je nutné rezervaci provést nejpozději v pátek), případně je možné parkování na placených zónách v okolí hotelu. PARKOVÁNÍ V HOTELOVÉ GARÁŽI NENÍ VHODNÉ PRO VĚTŠÍ VOZIDLA jako např. SUV, dodávky apod.