SEPA - příležitost nebo zátěž pro podnikatele?
-
Doc. JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, Ph.D.
Při objednání 2 a více účastníků
- Management
- Zahraniční obchod
Platební styk a platební služby jsou jednou ze tří základních činností bank. Seminář se bude věnovat problematice tzv. příhraničního platebního styku, jehož součástí jsou také SEPA platby. Optimalizace výběru správného platebního instrumentu je základem pro úspěšně provedené platby do evropského zahraničí. Výklad bude zaměřen do současné platné regulace a dotkne se také očekávaných změn v této oblasti.
Cíl semináře
Cílem semináře bude seznámit zejména zástupce podnikatelského sektoru s možností využívat tzv. SEPA platby, příp. přeshraniční platby při úhradách nebo inkasech do a ze zemí EHP. Seminář si klade také vedlejší cíle, kterými bude např. seznámit posluchače s odbornou terminologií v oblasti platebního styku a platebních služeb tak, aby byli absolventi tohoto semináře připraveni na odbornou komunikaci se všemi poskytovateli platebních služeb, zejména bank. Posluchačům budou vysvětleny souvislosti mezi regulací platebního styku a vybraných operací platebních služeb a bude proveden návod, jak postupovat např. u bank při volbě správného provedení převodu peněžních prostředků do evropského zahraniční. Dalším vedlejším cílem bude ukázat možnosti zahraničních plateb a vysvětlení jejich logiky při jejich realizaci prostřednictvím bank. Po absolvování tohoto semináře by měl účastník mít poměrně hluboké vědomosti o možnostech plateb v rámci EU, EHP a také světa.
Komu je seminář určen
Seminář je určen zejména zástupcům podnikatelské sféry, a to jak zástupům SME, tak také korporací, kteří realizují zahraniční obchod v rámci EU či EHP, příp. světa. Semináře se však mohou zúčastnit také zástupci bank nebo dalších poskytovatelů platebních služeb, příp. zástupci orgánů státní správy, kteří ve svých orgánech odpovídají či realizují zahraniční platební vztahy.
Program
Celodenní seminář 9:00 - 15:30 hod
- Úvod – přehled základní právní úpravy ve vazbě na projekt SEPA
- Charakteristika SEPA, jeho produkty, současný stav
- Výklad vybraných pojmů
- Rámcové vymezení platebních služeb a subjektů tyto služby poskytující
- Přístup k realizaci SEPA produktů ve vazbě na Nařízení 260/2012 a Nařízení 924/2009
- Realizace SEPA platebních příkazů
- Mimosoudní vyrovnání sporů a SEPA
- Regulace platebního styku a platebních služeb vyplývajícího ze SEPA
- Diskuse a závěr semináře
Další informace
Každý účastník kurzu obdrží CERTIFIKÁT o jeho absolvování, který může využít ve svém CV v části o doplňkovém odborném vzdělávání.
V ceně semináře je zahrnuta dopolední kávová přestávka, oběd o 2 chodech a odpolední kávová přestávka.

Doc. JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, Ph.D.
Působil po studiích oboru finance a úvěr VŠE Praha a oboru právo na UK Praha v různých pozicích v bankovnictví, nejdříve ve Státní bance československé, později v Komerční bance, České spořitelně a Raiffeisenbak. V roce 2002 byl zvolen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR jako historicky první finanční arbitr ČR Od roku 1996 působil jako vysokoškolský učitel. V roce 1991 získal doktorát práv, v roce 2007 doktorát z ekonomie a v roce 2016 získal habilitaci docenta oboru finance, obojí na VŠE Praha. Nyní zastává funkci vedoucího Katedry financí Vysoké školy finanční a správní, a. s. Praha. Publikoval více než 60 různých odborných a vědeckých statí vč. monografií z oblasti bankovnictví a platebního styku.