Zaměstnávání uprchlíků z Ukrajiny - první zkušenosti a příprava na léto v souvislosti s čerpáním dovolených a dohodami

 • Ing. Gabriela Rathouzská Ing. Gabriela Rathouzská
Sleva 10%
Při objednání 2 a více účastníků
V současné době neexistují žádné termíny
 • Management
 • HR a personalistika

Jakákoli chyba zaměstnavatele při zaměstnávání zaměstnance, který není občanem ČR, znamená pro zaměstnavatele zvýšené riziko pokuty ze strany úřadů. Seznámíme vás nejen s povinnostmi zaměstnavatele při zaměstnávání uprchlíků z Ukrajiny v souvislosti s přijetím nové legislativy, ale také s tím, jakým chybám se vyhnout při uzavírání pracovního poměru, odměňování, najímání těchto pracovníků přes agentury práce atd.
Další oblastí, v níž zaměstnavatelé dělají často chyby, je čerpání dovolené a vykrývání chybějících zaměstnanců tzv. dohodáři. Připravme se společně na léto, ať neplatíme zbytečné pokuty.

Cíl semináře

Na tomto on-line živém semináři vás seznámíme s podmínkami a možnostmi, jak zaměstnat občana Ukrajiny, který má statut uprchlíka. To vše očima zkušené personalistky a v souvislostech jak s již zažitou, tak i novou legislativou. Zároveň chceme zaměstnavatele naučit jak se vyvarovat „letních“ chyb, které často vznikají v souvislosti s brigádníky a dovolenou.

Komu je seminář určen

Seminář je určen personalistům, zaměstnavatelům a podnikatelům.

Program

Živé vysílání 9:00 - 13:00 hod.

 • Jak zaměstnávat uprchlíky z Ukrajiny – podmínky a možnosti

 • Víza a jejich kódy, aneb jak neudělat chybu zaměstnáním někoho, kdo nemá statut uprchlíka
 • Pro koho platí systém zjednodušeného zaměstnání a jaké jsou možnosti u občanů Ukrajiny, kteří již pobývají v ČR na krátkodobé vízum
 • Možné problémy s nástupem – vstupní prohlídka bez lékařské dokumentace
 • Úprava pracovní doby ve specifických případech (matky a další) v souvislosti s ostatními zaměstnanci
 • Povinnosti zaměstnavatele při zaměstnání uprchlíka z Ukrajiny; formuláře hlášení a kam hlásit; hlášení změn
 • Povinnosti zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru uprchlíka z Ukrajiny; formuláře hlášení a kam hlásit
 • Doba platnosti víza a doba na níž sjednáváme pracovní poměr; jak sjednávat a nač dávat pozor; jak je to s dohodami (DPP a DPČ)
 • Zaměstnávání uprchlíků z Ukrajiny přes agenturu práce; výjimky pro agentury a dopad na zaměstnavatele, srovnatelné podmínky
 • Mzda a benefity v souvislosti se zaměstnanci - uprchlíky; srovnatelná mzda – jak neudělat chybu a neplatit v budoucnu pokuty; jak pracovat se mzdovým řádem zaměstnavatele
 • Celozávodní dovolená v souvislosti se zaměstnanci (nejen uprchlíky), kterým nárok na dovolenou nepokryl celou dobu celozávodní dovolené nebo jim ani nevznikl.
 • Připravme se na léto: čerpání dovolené, plán dovolených, určení dovolené a odvolání či zrušení dovolené a vše co s tím souvisí. Změny v plánu směn při zástupu za zaměstnance na dovolené, co do plánu směn psát a co ne, související práva a povinnosti zaměstnavatele. Sankce při porušení povinností na úseku dovolené. Další možnosti pokrytí potřeby pracovní síly – dohody, jejich limity, sjednání, přechody a možnosti sjednání se současnými zaměstnanci.
 • Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti v souvislosti s evidencí na úřadu práce a podporou v nezaměstnanosti; u koho můžeme sjednávat bez problémů a u koho dávat pozor; souvislost s vypovězením dohod ze strany zaměstnance a nebezpečím pro zaměstnavatele pro „překročení hodin“
 • Dotazy a diskuse

Další informace

Každý účastník kurzu obdrží CERTIFIKÁT o jeho absolvování, který může využít ve svém CV v části o doplňkovém odborném vzdělávání.
Forma semináře - živé vysílání (online seminář). Není potřeba nic instalovat ani stahovat - živé vysílání sledujete pouze po jednom kliku na odkaz, který obdržíte emailem.
Živé vysílání sledujete přímo na PC, notebooku nebo tabletu ve svém prohlížeči (Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Safari) z pohodlí Vašeho domova či kanceláře. Během semináře lze pokládat prostřednictvím chatu dotazy lektorovi.

Seminář pro Vás nahráváme, záznam ze semináře obdržíte následující pracovní den. 

Ing. Gabriela Rathouzská

Ing. Gabriela Rathouzská

Ing. Gabriela Rathouzská je absolventkou VŠB – TU v Ostravě a již dvanáct let pracuje ve společnosti zabývající se zaměstnáváním jako manažer a specialista zaměstnávání a odborník na pracovně právní záležitosti. Své zkušenosti od roku 2007 předává na odborných seminářích určených zejména vedoucím zaměstnancům, personálním manažerům, personalistům, mzdovým účetním a mistrům. Od roku 2014 poskytuje také přímé poradenství v pracovněprávní oblasti, které zahrnuje zpracování, úpravu a kontrolu  firemních předpisů a řešení běžných i méně běžných situací v personální práci jako je například opakování pracovních poměrů na dobu určitou, zástupy za mateřskou dovolenou, změny smluv apod. Je ředitelkou dvou společností zaměřených na obecně prospěšnou činnost.